Ad Area Ad Area
Ad Area
Ad Area

दाङका कृषक मतदाता भन्छन् : सरकारले किसान चिनेन, दुःखमा हेरेन

टोपेन्द्र रोकामगर

दाङ, १६ बैशाख । दाङको घोराही उपमहानगरपालिका वडा नं ५ नैनवारका वासुदेव चौधरीले व्यवसायीक रुपमा तरकारी खेती गर्न थालेको २० वर्ष बढी भइसक्यो । ०५५/५६ सालबाट तरकारी खेती गर्ने थाल्नुभएका बासुदेवले अहिले आएर तरकारी खेतीलाई विस्तारै कम गर्दै लग्नुभएको छ ।

Blog Post Ad

तरकारी खेती विस्तार गर्नु पर्नेमा उहाँ अझ कम गर्दै भैसी पालन पेशामा लाग्नुभएको छ । घरमा खानका लागि तरकारी खेति गरेपनि पहिले जस्तो तरकारी खेतीमा नै लाग्न उहाँले छाडिसक्नुभएको छ । यसरी तरकारी खेतीलाई विस्तारै कम गर्दै लग्नुका पछाडिको कारण सरकारको नीति भएको उहाँसँगको कुराकानीमा बुझ्न सकिन्छ ।

Blog Post Ad

वास्तविक किसानलाई सरकारले चिन्न नसक्नुले किसान आफ्नो पेशाबाट पलायन हुनु पर्ने अवस्था आएको बासुदेव बताउनुहुन्छ । ‘खास किसानलाई सरकारले केहि गर्दैै गर्दैन, चिन्दैन पनि,’ उहाँले भन्नुभयो, ‘अनुदानका कार्यक्रम आउछ तर हामीलाई थाहा हुँदैन ।’

अनुदानमा सरकारले ट्याक्टर बाँडेको बासुदेवले पनि देख्नुभएको छ । अन्य अनुदानका कार्यक्रम आएको पनि थाहा पाउनुभएको छ । तर २० वर्ष बढी कृषि पेशामा लागेका बासुदेवलाई भने यी कार्यक्रमले छुन सकेको छैन ।

Blog Post Adअनुदानका कार्यक्रम आउँछ तर यहाँ ल्याएर खाइसकेपछि हामीलाई थाहा हुन्छ,’ उहाँले आक्रोसित हुँदै भन्नुभयो, ‘अनुदानमा ल्याएको ट्याक्टर पुरानो भइसकेपछि गाउँमा थाहा हुन्छ ।’ यी अनुदानका कार्यक्रम मात्र होइन । सरकारले कृषका लागि केहि नगरेको जस्तो बासुदेवालाई लागेको छ ।

Blog Post Ad

दुई वर्ष कोरोना भाइरसका कारणले तरकारीबाट धेरै घाटा भयो । अघिल्लो वर्ष बेमौसमी वर्षाले धानमा क्षेति भयो । तर यति धेरै क्षेति हुँदा पनि आफूहरुले सरकारबाट कुनै राहात नपाएको बासुदेवको गुनासो छ ।

बासुदेवालाई जस्तै सरकारले खासै किसानका लागि केहि गर्न नसकेको नैनवारकै अर्की कृषक अशोक कुमारी चौधरीलाई पनि लागेको छ । ‘दुई वर्ष कोरोनाले गर्दा काँक्रा लगायत तरकारी बेच्न पाइन । तर सरकारले केहि गरेन ।’ उहाँले भन्नुभयो ।

कोरोनाले गर्दा तरकारीमा क्षेति भएका कृषलाई सरकारले ८ सय रुपैयाँ दिएको थियो । तर त्यहि पनि झन्झटिलो हुदा कृषले ल्याउन पाएनन् । ८ सय रुपैयाँ पाउनका लागि बैंकमा पुगेर खाता खोल्नु पर्ने लगायतको समस्याले गर्दा उक्त रकम आफूहरुले नल्याएको कषक अशोक कुमारीले बताउनुभयो।

‘आठ सयजति राहात पाइएको थियो । तर पनि बैंककमा खाता खोल्ने रे । कति झन्झटिलो रहेछ,’ उहाँले भन्नुभयो, ‘यहाँबाट घोराही आउँदा जाँदा नै त्यो भन्दा बढी पैसा सकिने भयो । बरु त्यो पैसा नल्याएकै राम्रो भनेर ल्याएन ।’

उहाँले स्थानीय सरकारले कृषकहरुलाई हेर्न नसकेको बताउनुभयो । वडा तहका जनप्रतिनिधिले कृषकमुखी काम नगरेको कृषक बासुदेवको भनाई छ । नैनावार पूर्ण रुपमा कृषि पेशामा आवद्ध रहेको गाउँ हो । यहाँका कृषकहरु तरकारी विक्रि गर्नका लागि हरेक दिन विहान ५ बजेअघि घोराही आइपुगेका हुन्छन् ।

यस्तै घोराही ७ शुक्रवारका मनिराम चौधरी करिब १२ वर्ष ओमनमा काम गरेर फर्किनुभएको हो । ४७ वर्षीय मनिराम उहाँ फेरि कृषि पेशामा नै हुनुहुन्छ । कोरोना महामारी आएपछि उहाँ घर फर्किनुभएको हो । घरमा कृषि पेशाबाहेक अन्य काम नभएपछि उहाँ अहिले तरकारी खेती गरिरहनुभएको छ ।

तर तरकारी खेतीबाट अपेक्षित लाभ भने ल्याउन सकेका छैनन् । ‘घरमा खान पुगेको छ । मेहनत अनुसार लगानी उठाउन समस्या छ,’ मनिरामले भन्नुभयो, ‘स्थानीय सरकारले बाटोघाटो बनाइदिएर सहज त भएको छ तर बजारीकरणको समस्या छ ।’

उहाँले पनि अहिलेसम्म सरकारबाट अनुदान ल्याउन सकेको छैन । अर्को मनिरामलाई तरकारी खेती गर्न पानीको समस्या हुने गरेको छ । शुक्रवार गाउँका अधिकांश नागरिक कृषि पेशामा नै छन् ।

तर सिंचाई गर्न समस्या रहेको अर्का किसान दशुराम चौधरीले बताउनुभयो। नेपाल कृषि प्रधान देश हो । पछिल्लो तथ्यांकअनुसार करिब ६० प्रतिशत नागरिक कृषिमा आश्रीत छन् । देशको उन्नति र आर्थिक समृद्धि कृषिबाटै सम्भव छ भन्ने चर्को नारा नेताहरुको भाषणमा बारम्बार सुनिन्छ । तर भाषण अनुसार काम भने हुन नसकेको कृषको गुनासो छ ।

Ad Area