०७६ / ०७७ लाइ लुम्बिनी भ्रमण वर्ष मनाउदै प्रदेश ५ सरकार

Advertise with us
भरत केसी

बुटवल, चैत्र २५ | बुद्ध जन्मस्थल लुम्बिनी र यससँग सम्बन्धित क्षेत्रको पर्यटकीय विकासका लागि प्रदेश नं ५ सरकारले लुम्बिनी भ्रमण वर्ष ०७६÷०७७ कार्यक्रम सार्वजनिक गरेको छ ।भ्रमण वर्षका माध्यमबाट लुम्बिनी र यस क्षेत्रको पर्यटकीय सम्पदाको खोज अन्वेषण गरी पर्यटनसम्बन्धी वातावरण निर्माण गर्न सकिने अपेक्षा गरिएको छ ।

Buddha International Hospital
Advertise with us

लुम्बिनी भ्रमण वर्ष ०७६÷०७७ मूल समितिको बुटवलमा बसेको बैठकले प्रदेश सरकारका तर्फबाट तयार गरिएको भ्रमण वर्षका कार्यक्रमलाई प्रभावकारी बनाउने गरी स्वीकार गरेको छ ।यस्तै भ्रमण वर्ष सञ्चालनका लागि मूल समितिले स्वीकार गरेका सम्पूर्ण कार्यक्रम सञ्चालनका लागि कार्यकारी समितिलाई सम्पूर्ण अधिकार प्रत्यायोजन गर्नेसमेत निर्णय गरेको छ । कार्यकारी समितिको संयोजकमा प्रदेश सरकारका उद्योग, पर्यटन वन तथा वातावरणमन्त्री लिला गिरी रहनुहुने छ । यस्तै भ्रमण वर्षको मूल समितिमा विभिन्न क्षेत्रका विज्ञ, समाजका प्रतिष्ठित र साहित्यिक क्षेत्रका २१ व्यक्तिलाई थप गरिएको छ ।


लुम्बिनी विकास कोषको पछिल्लो तीन वर्षको तथ्याङ्कअनुसार लुम्बिनीमा वार्षिक करीब १२ लाख ५० हजार नेपाली, एक लाख ६१ हजार भारतीय र एक लाख ५१ हजार अन्य मुलुकका पर्यटक आएका छन् ।

उक्त बैठकमा प्रदेश सरकारका मुख्यमन्त्री तथा मूल समितिका अध्यक्ष शङ्कर पोखरेलले लुम्बिनी र यससँग सम्बन्धित क्षेत्रमा अहिलेसम्म व्यावसायिक रुपले आकर्षित गर्ने योजना बन्न नसक्नु एवं स्थानीय समुदायलाई पर्यटनमैत्री बनाउन नसक्दा लुम्बिनीमा पर्यटकीय विकास तथा प्रभाव स्थापित हुन नसकेको बताउनुभयो ।उहाले भ्रमण वर्षले यस क्षेत्रमा व्यवसायीलाई आकर्षित गर्ने र स्थानीय समुदायलाई पर्यटकमैत्री बनाउन सफल हुने विश्वास व्यक्त गर्नुभयो  ।

मुख्यमन्त्री पोखरेलले ऐतिहासिक सम्पदाको उचित ढङ्गले संरक्षण हुन नसक्दा नष्ट हुँदै गइरहेकाले भ्रमण वर्षले महत्वपूर्ण सम्पदालाई आफ्नो सम्पत्तिका रुपमा संरक्षण गर्ने विषय स्थापित गर्न सक्नुपर्ने बताउनुभयो।

उहाले नेपालमा अझै पनि भ्रमण संस्कृतिको विकास हुन नसकेको चर्चा गर्दै सम्पदालाई पर्यटकीय प्रवद्र्धनसँग जोड्ने विषयमा देखिएको कमजोर अवस्थामा सुधार ल्याउन सक्नुपन बताउनुभयो। भ्रमण वर्ष ०७६ सालको वैशाख बुद्ध पूर्णिमाका दिन शुरु गरी ०७७ सालको वैशाख बुद्ध पूर्णिमाका दिन समापन हुनेछ । भ्रमण वर्षका कार्यक्रम सञ्चालनका लागि रुपन्देही, नवलपरासी र कपिलवस्तुका स्थानीय तह र जिल्ला समन्वय समितिसँग समन्वय गरिने जनाइएको छ । कार्यक्रमका लागि उद्योग, पर्यटन वन तथा वातावरण मन्त्रालयले रु चार करोड १९ लाख ६० हजार बजेट विनियोजन गरेको छ ।

लुम्बिनी र प्रदेशभित्रका ऐतिहासिक, धार्मिक, सांस्कृतिक तथा पुरातात्विक महत्वका क्षेत्रको पहिचान, संरक्षण र सम्वद्र्धन गर्दै पर्यटन व्यवसायमा समेत टेवा पु¥याउने उद्देश्यले भ्रमण वर्ष मनाउन लागिएको उद्योग, पर्यटन, वन तथा वातावरणमन्त्री लिला गिरीले बताउनुभयो। उहाले प्रदेशको समृद्धिका लागि सरकारले कृषि, उद्योग र पर्यटन क्षेत्रको विकासलाई प्रमुख आधारका रुपमा योजनाबद्ध रुपले कार्यक्रम अघि बढाएको बताउँदै पर्यटन क्षेत्रको विकासमा लुम्बिनी भ्रमण वर्ष महत्वपूर्ण हुने बताए ।

विश्व शान्तिको प्रतीक मानिने लुम्बिनी क्षेत्र बौद्ध धर्मावलम्बीका लागि महत्वपूर्ण क्षेत्र भएकाले विश्वका विभिन्न देशका पर्यटक वर्षेनी भ्रमण गर्न आउँछन् । रासस